Wij gebruiken cookies o.a. om de website te analyseren en te verbeteren, voor social media en om er voor te zorgen dat je relevante advertenties ziet. Je geeft, door gebruik te blijven maken van deze website of door op akkoord te drukken, aan akkoord te zijn met het gebruik van cookies op deze site. Akkoord

Meer accijns, minder drinken

Lees de column van HildeWe gaan met z'n allen wat minder alcohol drinken dit jaar. De 16- en 17-jarigen staan sowieso de komende tijd even droog omdat de leeftijdsgrens voor alcoholverkoop omhoog is gegaan, maar ook de rest zou best eens wat minder kunnen gaan drinken: de accijnzen zijn met bijna zes procent verhoogd.

Zelf ben ik niet zo'n alcoholica, dus mijn gemiddelde van hoogstens één fles wijn per week zal vermoedelijk niet heel erg dalen nu alles wat duurder wordt. Echte liefhebbers die elke avond wel een paar pilsjes, een nachtmutsje of een glaasje sterk lusten, zullen het daarentegen vast wel voelen in hun portemonnee.

Leveranciers en alcoholproducenten zullen het overigens nog meer voelen, verwacht ik zo. Nu de 16- en 17-jarigen, die tot voorkort jaarlijks toch een aardige hoeveelheid alcohol achterover sloegen, niet meer mogen drinken en de controle bij supermarkten en andere verkooppunten steeds strenger wordt, valt ook daar een flink gat in de verkoop.

Vervelend voor de mensen die er hun boterham mee moeten verdienen, maar ik vind het wel een goede zaak om mensen bewuster te maken van hun alcoholinname en de gevolgen ervan. Veel mensen weten namelijk (nog steeds) niet dat het echt niet zo goed is om meer dan twee glazen alcohol op een dag te drinken. En dat veertien glazen op één avond nog schadelijker is.

Jazeker, één (voor vrouwen) of twee (voor mannen) alcoholconsumpties per dag heeft zelfs een positief effect op het risico op hart- en vaatziekten, maar dat is ook ongeveer het enige. Verder zorgt het vooral voor vochtafdrijving (en dus hoofdpijn), beschamende momenten en in de ergste gevallen beschadiging van lever en hersenen.

Gelukkig lijken steeds meer producenten zich verantwoordelijk te voelen voor hun afnemers door ze te waarschuwen. Zo staat er op de Franse wijnen al een 'verbodsbord' voor zwangere vrouwen, en voert ook Grolsch dit in, tegelijk met een icoontje 'niet voor 18-minners' en 'niet mee rijden'. Ik ben benieuwd of ze ook nog een icoontje zullen maken voor vrouwen die borstvoeding geven, want daarbij komt alcohol ook gewoon in de moedermelk terecht. Alleen, tja, hoe geef je dat weer in een plaatje.

Bekijk ook

Terug in balans
Balans, balans, balans. De eerste maand van het nieuwe jaar draait traditioneel om mentaal en fysiek weer in evenwicht en op gewicht komen. Na alle geneugten van de drukke decembermaand is het de hoogste tijd voor een balansmaand om aan compensatiedrang toe te geven: even gewoon doen.

(1)

  • Zullen ze dan ook een icoontje maken voor het koken met alcohol? Dat na het koken met alcoholhoudende dranken rest alcohol in het gerecht achter blijft.
    Reactie door jaccor

Reageren

  • Naam
  • Email
  • Mijn reactie
Inloggen
Gebruikersnaam
Wachtwoord
Kookwekker(s)
    Meedoen!

    gratis tas

    bij invoer van 5

    eigen recepten!

    Gratis Inschrijven